Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

Zararlı Kimyasallardan Korunun

ZARARLI KİMYASALLARDAN KORUNUN


Modern dünya, gelişen teknoloji, kolaylıklar ne de güzel geliyor kulağa. Beyaz eşyalar, hazır gıdalar, envai çeşit kozmetik ürünler modern dünyanın nimetleri. Çamaşır makineleri ve bulaşık makinelerine katılan deterjanlar, gıdalardaki kimyasallar, koruyucu katkı maddeleri ve hormonlar, kozmetik ürünlerdeki kimyasallar da bu modern dünyanın getirdiği yan etkilerden bazıları. Peki almaktan vazgeçiyor muyuz, hayır. Hayatı o kadar hızlı yaşıyoruz ki hali hazırda bulduğumuz her kolaylıktan faydalanıyoruz. Sorgulamadan, incelemeden, düşünmeden. Diyelim sorguladık, elimizden geldiğince hazır gıda tüketmemeye karar verdik. Peki her şeyi evde doğal bir şekilde yapmaya zamanımız var mı, yok.  Olsa bile kolay geliyor bize bu hazır dünyanın nimetlerinden faydalanmak. Sonucunda artan kanser vakaları, alerjiler ve daha bin bir türlü hastalık ortaya çıkıyor.

Ben bugün size kozmetik ürünlerden aldığımız kimyasallardan bahsetmek istiyorum. Bir kadın bir günde vücuduna onlarca, hatta yüzlerce kimyasalı, bile isteye sokmaktadır. Bu konuda yapılan bir araştırmada makyaj ürünlerini kullanan bir kadının vücudunun günlük 515 farklı kimyasal maddeye maruz kaldığını göstermiştir. Şampuanlar, duş jelleri, kremler, deodorantlar, roll-onlar,  saç spreyleri, saç köpükleri, makyaj malzemeleri… 

Bir rujda 33, fondötende 24, ojede 31, farda 26, allıkta 16, şampuanda 15, vücut losyonunda 32 tane kimyasal madde bulunduğunu biliyor muydunuz? Erkekler kadınlardan biraz daha şanslı, en azından makyaj malzemeleri grubundan muaflar. Sakın kimyasalları körü körüne kötüleyeceğim klişe bir yazı olduğunu düşünmeyin. Çünkü her kimyasal kötüdür diye bir şey yok. Elbette içinde kesinlikle zararlı olanlar vardır. Ancak bazılarının zararı ancak izin verilen miktardan fazla kullanıldığında ortaya çıkıyor. İşte zararlı kimyasallardan bazıları:

1-Sodium Lauryl Sulfate: Uzmanların kesinlikle zararlı olduğunu söylediği maddelerden biri Sodium Lauryl Sulfate (SLS)tır. Banyo köpüklerinde, diş macunlarında, şampuanlarda ve losyonlarda bulunur. Gerçekte bir makina yağıdır. Bu deterjanın beyine, kalbe ve karaciğere kolaylıkla girdiği ve bağışıklık sistemini bozduğu gösterilmiştir. Gözde tahrişe, deride döküntülere ve alerjik reaksiyonlara neden olur. Aldığınız ürünlerin içinde sodium laury sulfate bulunmamasına özellikle dikkat edin. Koskoca bir şişesini 6tl’ye aldığınız şampuandan zaten biraz da olsa şüphe duymanız gerekir. Genelde doğal ürünlerin fiyatı bunun 3-4 katıdır. Ancak merak etmeyin sigaraya verdiğiniz parayı geçmez :) Özellikle doğal ürünler satan reyonlarda bu tür ürünleri bulabilirsiniz. Tabi her doğal ürün reyonundaki ürün ‘doğaldır’ diye düşünmeyin. Mutlaka ürünün içeriğini kontrol ederek alın.

2-Paraben: Diğer bir zararlı madde ise parabendir. Birçok kozmetikte çeşitli kimyasallar yer alırken en fazla endişe duymamız gerekeni parabenlerdir. Parabenler, raf ömrünü uzatıcı olarak kullanılır. Kozmetik ürünlerinde propylparaben, methylparaben ve buthylparaben birlikte kullanır. Parabenler vücutta östrojeni taklit eden madde olarak bilinir. Vücutta hormonel etkileri artıran kimyasal maddelerin kullanılması özellikle östrojen hormonuyla artan göğüs kanserinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Göğüs dokusundaki yoğun yağ oranı vücuttaki toksik maddelerin burada yoğunlaşmasına ve göğüs kanserinin en yaygın kanser çeşidi olmasına sebep olmaktadır. Erkek üreme fonksiyonlarında da olumsuz yan etkileri vardır. Ancak parabenin de izin verilen miktardan fazla kullanıldığında bu zararlarının ortaya çıktığı söylenmektedir. Peki biz kullandığımız ürünlerin içinde hangi kimyasaldan ne oranda kullanıldığını biliyor muyuz? Bilemiyoruz bu yüzden siz ne olur ne olmaz, parabensiz ürünleri kullanmaya özen gösterin. Piyasada özellikle parabensiz şampuanlar satılmaktadır. Makyaj ürünlerinde ne yazık ki böyle bir ayrıma giden marka pek yoktur.

3-Aluminium Chlorohydrate: Zararı tartışma konusu olmuş maddelerden biridir. Özellikle roll-onların hepsinde ve deodorantlarda kullanılan bir kimyasaldır. Göğüs kanseri vakalarında lenf bezleri(koltuk altında bulunur) tümörlerinin içinde bu maddeye rastlanmıştır. Bu malzemenin kansere neden olup olmadığı kesin olarak belirlenememiştir. Dolayısıyla kullanın ya da kullanmayın demek zordur. Ben doğal roll-on adı altında satılan roll-onlarda bile bu maddenin bulunduğuna şahit oldum. Hatta olmayanı bulamadım. Bulan varsa gönül rahatlığıyla kullansın diyorum.

Daha böyle yüzlerce kimyasal sayılabilir. Alpha-Hydroxy Acids (AHA), Propylene Glycol (PEG), Methyl Methacrylate, Fitalatlar, Triklosan, Phenylenediamine bunlar arasında sayılabilir. Çoğu alerjik reaksiyonlar, akciğer hastalıkları, üreme bozuklukları, böbrek ve karaciğer fonksiyonu bozuklukları, dolaşım sorunları ve kansere neden olmaktadır. Kimyasal kullanımınızı minimuma indirip doğal ürünlerden faydalanmak yapılacak en doğru şey gibi görünüyor. Tabi doğal ürünleri alırken de içeriklerini kontrol etmeyi unutmayın. Sağlıklı ve huzurlu günler geçirmeniz dileğiyle…


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret844934
Site Haritası