Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

Kayak Yapmayı Öğrenmek

Kayak Yapmayı Öğrenmek


Kayak sporunu ne de güzel bulmuş insanoğlu. Tonlarca kardan böylesine faydalanmak, üstelik insanların hem eğlenmesine hem de spor yapmasına vesile olmak harika bir fikir. Ülkemiz bir kayak cenneti, onlarca pist, kayak tutkunlarını bekliyor. Kayak birçok spora göre pahalı bir spor. Her şeyden önce materyalleri pahalı, ulaşımı zahmetli, yaptığın hava koşulları kötü vs vs. Ama tüm bunlara değer mi değer. Bir kere kaymayı öğrendiğinizde aldığınız haz tüm bu zahmetlere değer.

Peki kayak yapmayı kimden öğreneceğiz? Kayak hocası tutmak pahalı mı? Açık konuşacağım, kayak hocaları da alınmasın bana. Ben kaymayı, kayakta çok iyi bir arkadaşımdan öğrendim. Kartepe’de başladı kayak maceram. Arkadaşım bu işi hocalardan öğrenmiş ve yaklaşık 10-12 yıldır da kayak yapıyordu. Bana bir hoca edasıyla her şeyi gayet güzel anlattı. Teknik anlamda her şeyi süper anladım ama işler ayağına kayağı takıp piste çıkınca öyle olmuyor. Bir kere başta güveniniz sıfır ve kaymaya başladığınız anda anlatılanlar bir anda aklınızdan uçup gidiyor. Düşmenin bile bir tekniği var ama siz korkudan gelişigüzel atıyorsunuz kendinizi yere. Eğitim pistinde olduğunuz için zaten eğim de biraz sonra bitiyor ve durmanıza yardımcı oluyor. Yani korkulacak bir durum yok ama siz fena halde korkuyorsunuz. Bu korkuyu yenmenizin de tek bir yolu var; defalarca düşe kalka denemek. Kayak zaten en fazla kalori yaktıran sporlardan, hele ilk gün yaktığınız kalorinin haddi hesabı yok. Eee sürekli düş kalk, kayaklarla eğimi aş falan kolay değil tabi. Akşama bacaklarınızda dolaşan laktik asit size günün yorgunluğunu her sn hatırlatacak haberiniz olsun. Gelelim güzel habere, öğrendim mi öğrendim. Ertesi gün herkese de havamı attım :) Yaklaşık 8-10 saat pistte kaldım ama o sabah ben bu işi yapacağım demiştim. Günün sonunda, 1 gün önce oradan kayacaksın deseler güleceğim yerlerden kaydım hem de içimde bir gr korku olmadan. Aldığım haz bacaklarımdaki o müthiş ağrıyı geçirmeye yetti. En önemli noktanın korkunuzu yenmek olduğunu düşünüyorum. Kayak yapmanın tekniği öğreniliyor onda bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum. Ancak korkuyu tek başınıza yeneceksiniz ve bunu da eğimi çok az yerlerden kaymaya başlayarak yapabilirsiniz. Güven hissetmeden birden eğimi fazla yerlerde kaymaya çalışmayın ya da arkadaşlarınızın gazına gelmeyin. Sonuçta korku seviyeniz iyice yükselir, hiç kayamazsınız. Ayrıca yorgunken kayak yapmayı öğrenmeniz çok zor, kayak hocaları da mutlaka dinlenmiş halde kayak yapmanızı öneriyor.

Hocaların nasıl kayak öğrettiğine gelirsek, size saatlerce sadece kayakla bir eğimi yan yan çıkmayı öğretiyorlar ya da durmayı. Sürekli aynı şeyleri tekrarlıyorlar zaten teknik olarak anlatılacak çok bir şey de yok. Üstelik bu süre içerisinde tıkır tıkır paralarınız gidiyor. Eğer kayak yapmayı bilen bir arkadaşınız varsa mutlaka ondan faydalanın. Ancak böyle bir imkanınız yoksa tabi ki hocalardan yararlanın. Asla bilen biri olmadan kendinizi piste atmayın.

Kayak yapmayı öğrenirken işinizi kolaylaştıracak bir önerim daha var. Biz ilk gün öğrenip öğrenemeyeceğimiz meçhul diyip sadece kayak kiralamıştık. Maalesef kıyafet kiralamamak gibi bir gaflette bulunduk. Haliyle o soğukta üşümemek için kat kat giyindik. O kadar kıyafetle hareket etmesi de epey zor oldu. Kayak kıyafetleriyle durum çok daha farklı, üstünüzde incecik kayak kıyafetleriyle hareket etmesi kolay ve ıslanma, üşüme gibi sorunlarınız olmuyor. Ve tabi tipi olan bir havada kayıyorsanız mutlaka kayak gözlüğü takın, yoksa gözlerinizi birkaç saniyeliğine açmakta bile zorlanırsınız. Size illa kayak takımı alın demiyorum. Eğer sık sık gitmiyorsanız günlüğü 25-30tl’ye kayak takımı ve yine günlüğü 20tl gibi bir ücrete kayak kıyafeti kiralayabilirsiniz. Tabi bu spora gönül verdim diyorsanız işte size bazı kayak takımı ve kayak kıyafeti alternatifleri:

 
http://www.tchibo.com.tr/Tchibo-com-tr-Ailece-Kayak-Keyfi-t400011926.html
http://www.spxshop.com/?kategori-890-Bayan.html
http://www.sportcity.com.tr/KAYAK-MALZEMELERI,LA_2582-2.html#labels=2583-2


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret829712
Site Haritası