Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

Alerjik Hastalıklar ve Tedavisi

ALERJİK HASTALIKLAR VE TEDAVİSİ


Günümüzde elinizi sallasanız alerjisi olan bir hastaya çarpıyorsunuz. 7’den 70’e her yaş grubunda türlü türlü alerjileri görmek mümkün. Son yıllarda yapılan araştırmalarda alerji, dünyada en sık rastlanan hastalıklar arasında 6.sıraya yükselmiş. Alerji, vücudun, aslında zararlı olmayan bazı maddelerden veya hava şartlarından etkilenmesi ya da psikolojik etkenler sonucu bazı maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir. Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere "alerjen" denir. Bu maddeler solunum yolu ile alınabildiği gibi, ciltten temas ya da yiyecek şeklinde ağızdan da alınabilir. Deri döküntüleri, kızarıklıklar, deride şişlikler, kabartılar gibi belirtilerle kendini gösterdiği gibi hapşırık, burun akıntısı, gözlerde yaşarma ve kızarıklık, nefes darlığı gibi belirtilerle de kendini belli edebilir. Çeşitli yiyeceklere, polenlere, ev akarı tozuna, hayvanlara, küf mantarlarına, ilaçlara, böceklere karşı alerjiniz olabilir.

Alerjik rinit hastaları burun akıntıları, hapşırıklarla mücadele ederken; alerjik astım hastaları da bu belirtilerin yanı sıra nefes darlığı şikayetlerinden yakınmaktadır. Alerji hastalığının teşhisi için hastaya alerji testi(deriden), solunum testi, akciğer ve sinüs röntgenleri ve kan tahlili gibi tetkikler yapılmaktadır. Alerji testine tabi tutulan hastaların çoğunda ev akarına karşı alerji tespit edilmektedir. Özellikle bu alerji türü hastaların yaşam kalitesini epeyce düşürmektedir. Alerji hastalıklarında hastalara ilk önerilen şey alerjenden uzak durmaktır.

Ancak ev akarına karşı alerjide, alerjenden uzak durmak çok zordur. Çünkü bulunduğumuz her ortamda akarlar mevcut ve onlardan kaçmak da imkansız hale geliyor. Tedavinizin ilk aşamasında hekimler antihistaminikleri tavsiye ediyor. Tabi çoğu antihistaminiğin onlarca yan etkisi bulunuyor. En önemlisi çoğu uyku yapıyor ve bütün gün uykulu uykulu dolaşıyorsunuz. Elbette hastalığın etkilerini azaltıyor ancak kesin çözüme ulaşmak zor.

Antihistaminiklerden çözüm alamayan hastalara doktorlar(kbb uzmanı ya da alerjik hastalıklar uzmanı) immünoterapi yani aşı tedavisi öneriyor. Etkili bir sonuç almak için 5 yıla kadar devam etmesi önerilen bu tedavi hastadan hastaya değişik etkiler gösteriyor. Kimi hastalar bu tedaviye cevap vermezken kimilerinde sonuç gayet tatmin edici oluyor. Tabi böyle bir tedaviye başlamak için antihistaminiklerden sonuç alınamamış olması gerekiyor. Başlarda düşük alıştırma dozlarıyla başlayan ve haftada bir aşı odalarında yapılan aşı daha sonra 15 günde bir ve sonra ayda bir uygulanıyor. Bu sürelerin uzunluğuna doktorunuz karar veriyor. Aşının etkilerini hastalar genelde 6. aydan sonra görmeye başlıyor. Aşı ücreti yüksek ancak ücretin %90’ını sgk karşılıyor. Aşı tedaviniz devam ederken doktorunuzun önerdiği ilaçlara da devam ediyorsunuz. En önemlisi ise mümkün olduğunca alerjenlere karşı önlemler almak ve alerjenlerden uzak durmak. Daha fazla ve ayrıntılı bilgi için Uludağ Üniversitesi Sağlık Kuruluşları’nın hazırladığı ‘Alerji Önlemleri ve Alerji Aşıları Bilgilendirme Kitapçığı’nı incelemenizi öneririm. Dosyayı görüntülemek için aşağıda linke tıklayınız.

Alerji Önlemleri ve Alerji Aşıları Bilgilendirme Kitapçığı

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret844935
Site Haritası