Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

Renklerin Psikolojik Özellikleri

RENKLERİN PSİKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

 

4 psikolojik ana renk vardır: kırmızı, mavi, sarı ve yeşil. Bunlar ayrı ayrı beden, zihin, duygular ve bu üçünün arasındaki esas dengeyle ilişkilidir. 11 temel rengin psikolojik özellikleri aşağıda anlatılmaktadır:

KIRMIZI: Fiziksel

Pozitif etkileri: Fiziksel cesaret, dayanıklılık(güç), sıcaklık, enerji, temel hayatta kalma, ‘savaş ya da kaç’, uyarma(tahrik), maskülen(erkeksi), heyecan.

Negatif etkileri: Meydan okuma, saldırganlık, görsel etki, gerginlik.

En uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı güçlü bir renktir. Teknik olarak en gözle görülür olmasa da, olduğundan daha yakın görünme özelliğine sahiptir ve bu yüzden dikkatimizi ilk önce çeker. Bundan dolayı dünyanın her yerinde trafik lambalarında etkileyiciliğinden faydalanılır. Etkisi fizikseldir, bizi uyarır ve nabzımızı yükseltir. Zamanın olduğundan daha hızlı geçtiği izlenimini verir. Erkeksi ilkelerle de ilişkilidir ve ‘savaş ya da kaç’ içgüdüsünü harekete geçirir. Kırmızı, güçlü ve basittir. Saf kırmızı hiçbir anlaşılmazlık barındırmayan en basit renktir. Uyarıcı, canlı ve samimidir. Aynı zamanda zorlu, zahmetli ve agresif olarak algılanabilir.

 

MAVİ: Zihinsel

Pozitif etkileri: Zeka, iletişim, güven, verimlilik, huzur, görev, mantık, soğuk kanlılık, yansıma, sakin(huzur).

Negatif etkileri: Soğukluk, uzak durma(mesafe koyma), duygu eksikliği, arkadaş canlısı olmama.

Mavi aklın rengidir ve esasen sakinleştiricidir. Kırmızıdaki fiziksel etkiden ziyade bizi zihinsel olarak etkiler. Güçlü maviler belirgin düşünceleri uyarır. Hafif yumuşak maviler aklı sakinleştirir ve konsantrasyona yardım eder. Sonuç olarak; sakin, huzurlu ve zihinsel olarak dinlendiricidir. Net iletişimin rengidir. Mavi objeler, bize kırmızı objeler kadar yakın görünmez. Zaman ve yeniden araştırmalarda, mavi dünyanın favori rengidir. Ancak soğuk, duygusuz ve dostça olmayan olarak da algılanabilir.

 

SARI: Duygusal

Pozitif etkileri: İyimserlik, güven, kendine saygı, dışadönüklük, duygusal güç, samimiyet, yaratıcılık.

Negatif etkileri: Mantıksızlık, korku, duygusal kırılganlık, depresyon, endişe, intihar.

Sarı dalga boyu nispeten uzun ve esasen uyarıcıdır. Sarıda uyarıcı duygusaldır, bu nedenle sarı psikolojik olarak en güçlü renktir. Doğru sarı maneviyatımızı ve kendimize saygımızı yükseltir; güven ve iyimserliğin rengidir. Sarının büyük bir çoğunluğu ya da renk şemasındaki diğer renklerle ilişkisi olan yanlış tonları, kaygı ve korkuyu yükselterek, kendine saygının ağırlığa dönüşmesine neden olabilir.

YEŞİL: Denge

Pozitif etkileri: Uyum, denge, ferahlık, evrensel sevgi, dinlenme, yenilenme, yeniden güven verme, çevre bilinci, tarafsızlık, barış.

Negatif etkileri: Sıkıntı, durgunluk, mülayimlik, moral bozukluğu.

Yeşil, herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç duymamasıyla göze çarpar ve bununla birlikte dinlendiricidir. Renk tayfının merkezinde bulunmasıyla denge rengi olduğunu gösterir ki bu birçok insanın sandığından daha önemli bir kavramdır. Dünya pek çok çeşit yeşili barındırırken, bize suyun varlığını, düşük kıtlık tehlikesini gösterir. Yani yeşil bize ilkel düzeyde güvence verir. Olumsuz olarak durgunluk belirtir ve yanlış kullanıldığında fazla mülayim(yumuşak) algısı yaratır.

 

MOR: Manevi

Pozitif etkileri: Manevi farkındalık, kapsama, hayal gücü, lüks, otantiklik, güven, kalite.

Negatif etkileri: İçe dönüklük, gerileme, baskı, bayağılık.

En kısa dalga boyuna sahip olan mor; sıklıkla lila, eflatun olarak da kullanılır. Aslında hepsi mor kategorisine girer. Manevi değerler alanında bile daha yüksek düşünce seviyesinin farkında olmanızı sağlar. Yüksek seviyede içe dönüklüğü temsil eder bu yüzden derin düşünce ya da meditasyonu destekler. Ayrıcalık ve mümkün olan en iyi kaliteyi çağrıştırır. Ultraviyole ışınlarından önce son görünür dalga boyu olmasıyla; zaman, uzay ve evrenle ilişkisi vardır. Morun haddinden fazla kullanımı çok fazla iç gözlem yapmamıza neden olur. Yanlış tonu ise diğer renklerden daha çabuk bir şekilde ucuz ve kötü izlenimi yaratır.

 

TURUNCU

Pozitif etkileri: Fiziksel konfor, yemek, sıcaklık, güvenlik, duygusallık, şehvet, tutku, bolluk, eğlence.

Negatif etkileri: Yoksunluk, hüsran, ciddiyetsizlik, toyluk.

Turuncu; sarı ve kırmızının kombinasyonu olduğundan uyarıcıdır ve fiziksellikle duygusallığın kombinasyonuna tepki gösterir. Aklımızda fiziksel konfor konularına-yemek, sıcaklık, barınma vs.- ve şehvete odaklanır. Turuncu eğlence rengidir. Olumsuz olarak, tam tersine de odaklanabilir - yoksunluk. Muhtemelen bu yüzden, canlı turuncu özellikle siyahla birlikte kullanılır. Çok fazla turuncu, ciddiyetsizlik ve önemli zihinsel değerlerin eksikliğini akla getirir.

12

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret842797
Site Haritası