Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

Ah Bu Mucizevi Duyular

AH BU MUCİZEVİ DUYULAR!

Duyularımız bizim için birer nimet ne yazık ki kaybetmeden kıymetini anlamıyoruz. Özellikle koklama ve işitme duyularımızın yarattığı etki ile olayları beynimizde nasıl bağdaştırdığımızı hiç düşündünüz mü?

Bir dönem kullandığınız bir parfümü düşünün. Sonra parfüm değiştiriyorsunuz ve dolabınızda eski parfümünüzün sindiği kıyafetlerden bir tane buluyorsunuz. O kıyafeti elinize alıp kokladığınızda o parfümü sıktığınız zamanlardaki anılarınız canlanmadı mı kafanızda? Ya da çok sevdiğiniz birinin parfümünün kokusunu sokakta biri yanınızdan geçerken duyuyorsunuz. Hemen sevdiğiniz kişi canlanır aklınızda. Güzel bir tarhana kokusu duyunca hemen annenizin aklına gelmesi de buna örnektir işte.

Demek ki duyular üzerimizde sadece anlık etkiler bırakmıyor. Tüm duyularımızla hissettiklerimizi (eğer bizim için önemli bir olaysa) kayda alıyoruz ve beynimiz hiç ummadığımız bir anda bunları karşımıza çıkarıyor. Eminim duyularla ilgili çoğu insan bu yaşadıklarımı yaşıyordur, yoksa milyonlarca insan şarkılara ya da kokulara bu kadar anlam yüklemezdi. Parfüm reklamlarına dikkat edin; mutlaka tutku, mutluluk, ihtiras gibi temalar üzerine kurulur reklamlar. Çünkü duyduğumuz kokuları o an yaşadıklarımızla farkında olmadan ilişkilendiriyoruz. İşte reklamlarında üzerimizde yaratmak istediği etki bu, o kokuyu bir şekilde beynimizde aşkla, tutkuyla harmanlamamızı istiyorlar. Üstelik anlattığım bu ilişkilendirme mevzusu sadece koklama ve işitme duyularımızla da sınırlı kalmıyor. Dikkat ederseniz tüm duyularımızın böyle bir işlevi var. İnsan vücudunun ne kadar mükemmel bir mekanizmaya sahip olduğuna ve türlü gizemler barındırdığına küçücük bir örnektir bu anlattıklarım.Hele müzik, onların hafızalarımızda bıraktığı etki apayrı. Örneğin çok eğlenceli bir şarkı dinliyorsunuz. Eğlenceli şarkılar doğal olarak çoğu insanda güzel duygular uyandırır. Siz de bu şarkıyı sevgilinizle birlikte dinlediniz, güldünüz, eğlendiniz. Sonra sevgilinizden ayrıldınız ve o şarkıyı duydunuz. Şimdi o şarkı size acı mı veriyor mutluluk mu? Ben eğer o güzel anları bir daha yaşayamayacağımı düşünüyorsam o anılar bana acı verir hem de o neşeli şarkıyı dinlediğimde bile! Ya da mutlu anlarımda tesadüfen dinlediğim alelade bir müzik sonradan kulağıma geldiğinde aynı mutluluğu sebepsizce yeniden yaşıyorum. Aynı şekilde huzursuzken dinlediğim bir müzik ne kadar güzel olursa olsun(diğer insanlara göre)bana hiç de güzel şeyler hatırlatmıyor.

Duyduğunuz tüm güzel koku ve müzikleri hep güzel anılarınızla ilişkilendirip öyle hatırlamanız dileğimle.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret842799
Site Haritası