Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

Küçük Sihirli Adımlarla Diyetinizi Kolaylaştırın

KÜÇÜK SİHİRLİ ADIMLARLA DİYETİNİZİ KOLAYLAŞTIRIN

Bu yazımı okuyanların çoğunun başından en az bir diyet deneyimi geçtiğini düşünüyorum. Kilo sorunu olanlar bilir diyet yapmanın ne kadar zor olduğunu. Büyük bir hevesle kararlılıkla başlarsınız diyetinize, üstelik sağlıklı bir diyet de uyguluyorsunuzdur. Ancak 1 ya da 2 hafta sonra kilo vermenizin durduğunu görürsünüz. O kırılma noktasını aşana kadar diyetinize aynı şekilde devam etmeniz gerekir ancak çoğumuzun tartıda bir değişim göremeyince şevki kırılır. Diyeti bırakıp kendimizi o sinir bozukluğuyla deli gibi atıştırırken buluruz.                      

Evet kilo vermek zor ancak bunca uzman boşuna demiyor yeme alışkanlıklarınızı değiştirin diye. Yani sadece kısa bir dönem için yeme alışkanlıklarımızı değiştirip biraz kilo verince eskisi gibi yemeye devam edersek kilo almamız gayet doğaldır. Çünkü vücudumuz böyle numaraları yemez zira kendisi sizin sayenizde bu numaralara epey direnç kazanmıştır.

Diyete başladığınızda özellikle ilk hafta epeyce zorlanacaksınız. Size verilen porsiyonlarla doymayıp sinirleriniz bozulacak. Ama lütfen sabredin, eğer doğru bir diyet yapıyorsanız bir süre sonra mideniz küçülecek ve önceden yediğiniz yemek miktarına şaşıracaksınız.

Ben bugüne kadar diyet deneyimlerinden öğrendiklerimi ve özellikle başarıya ulaşmamı sağlayan taktikleri sizlerle paylaşmak isterim. Size diyet listesi verecek değilim, zira benim haddime değil öyle liste falan vermek. Bu işi yapacak kişiler doktorunuz. İşte bu taktiklerden birkaçı:

- Benim kilomu korurken de kilo verirken de yaptığım en önemli şey  tam buğday ekmeği ya da kepek ekmeği yemek. Bu ikisini içinde barındıran uno denge light özellikle diyet yapanlar için ideal. Bir dilimin 38 kalori olduğu bu ekmeği görünce ‘bunun bir dilimiyle doyulur mu canım’ diyeceksiniz. Fakat denediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Amacım reklam yapmak kesinlikle değil sadece fırınlardan aldığım kepekli ya da tam buğday ekmekleri çok mayalı ve genelde unodaki doyuruculuk onlarda bulunmuyor. Hele beyaz ekmekle ben doymak bilmeyen bir canavara dönüşüyorum. Dolayısıyla alıştıktan sonra size bu ekmeğin bir dilimi bir öğünde rahat rahat yetecek, üstelik lezzetli bir ekmek.

- Öğünlerde aldığımız kaloriyi bazen iki katına kadar çıkarmamıza sebep olan içeceklerden uzak durmamız da diğer önemli taktiğimiz.  Asitli içeceklerden ya da hazır meyve sularından bahsetmiyorum bile, bunları içmememiz gerektiğini diyettekiler çok iyi biliyordur. Doğal meyve sularını da 1bardaktan fazla içmemek sizin yararınıza olacaktır. Doğal diyip kalorisiz olduğunu düşünmeyin, bir bardak portakal suyunda 2-3 portakalın kalorisi bulunuyor. Yemek esnasında içtiğiniz içeceklerden örneğin ayran, size 1 bardak yetmiyor, bu durumda ayranınızı sulandırarak için ve aynı kaloriyi alarak daha fazla ayran içmiş olun. Diyelim ki sabahları çayınızı şekersiz içemiyorsunuz (mesela ben böyleyim). Bu durumda çayınızı açık içmeye özen gösterin, bu sayede çayınıza çok daha az şeker katarsınız.

- Diğer önemli bir taktiğim ise akşam 7 ya da 8’den sonra hiçbir şey yememek. 7 ya da 8 dedim çünkü gece 2-3’te yatan biri için 7 biraz erken oluyor. Bu taktiği Karatay diyetinden öğrendim. Akşam 7’den sonra meyve dahi yemiyoruz. Ben diyetimde bu taktiği uyguladığım zamanlar gayet güzel kilo vermeye devam ettim. Kilo vermek zor ancak imkansız değil. Sonunda hissettiğiniz tatmin size fazlasıyla yetecek.  Küçük fakat sihirli adımlarla diyetinizi kolaylaştırmanız dileğimle.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret842800
Site Haritası