Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

İyi ki Zengin Değilim!

İYİ Kİ ZENGİN DEĞİLİM...

Zenginlik nedir? Zengin kime denir? Kimisi çok parası olana zengin der, kimisi sağlıktan büyük zenginlik yoktur der, kimisi sevdikleri yanında olana zengin der. Tabi ki bu tanımlar başlı başına zengin insanı ifade eder. Benim tartışmak istediğim kendisine ‘zengin’ diyen ya da ona ‘zengin’ dediğimiz insanların gerçekten zengin olup olmadığıdır. Zenginliğin insana ne tür hazlar verebildiği ve bu hazzın üst sınırının ne olduğudur. Ve en önemlisi bol kaynağa sahip bu insanların gerçekten her açıdan zengin bir hayat sürüp sürmediklerini hep merak etmişimdir.

Zenginler ne yapar gider lüks yat alırlar. İnanılmaz tasarım mobilyalar işte efendim jakuziler, havuzlar, ses sistemleri, büyük yatak odaları, her şeyin inanılmaz ruhani bir beyaz temaya uygun seçilmiş olması… Bir gün bir magazin programı izliyorum ünlü iş adamı ultra lüks yat almış, yaşlı fakat 30muş gibi göstermeye çalışan, estetikli eşi de gemiciklerini gezdiriyor muhabire. Fiyatı zaten öyle böyle değil anormal, bizim eski tabirimizle katrilyona yakın bir para. Şimdi madem bu kadar para vermiş adam muazzam bir şey bekliyorsunuz. Yani ben o parayı versem o yatın beni zevkten dört köşe etmesini beklerim. Neyse röportaja dönelim. Yatın 5 tane yatak odası var aman allahım böyle bir lüks olamaz(!) Hele yat sahibininki sizin bizim salon kadar, inanılır gibi değil efendim. Daha ilk dakikadan muhabirin dibi düşüyor, uzay üssü gezse bu kadar heyecanlanmaz! Güverteye çıkıyoruz, o da ne jakuzi var hem de aynı anda 4 kişi girebilir. Hele lcd bölmesi kumandayla açılıp kapanıyor. Kapattığınızda lcd tavana gömülüyor, yolda giderken su sıçramasın diye. Muhabir bu basit ötesi mekanizmaya ve fikre öylesine hayran kalıyor ki tvyi kumandayla 2-3 kere indirip kaldırıyor. Daha durun bitmedi. Güvertedeki mobilyalar özel yapım, bembeyaz ve ortamı küçük bir cluba dönüştürecek ses sistemi var. Nokta. Şaka gibi, sanırım zenginler eğlence anlayışı konusunda oldukça mütevazi insanlar. Sırf evlerinde ya da dışarıda elde edebilecekleri bir lüks suda yüzüyor diye milyonların sahip olamadığı serveti suya yatırıyorlar. O kadar parayı verdiler ya ee tabi o lüks(!) gemide bulunmak onlara inanılmaz zevk veriyormuş gibi davranıyorlar. Bir jakuziye sahip olmak, bir ses sistemi zaten kimsenin sahip olamayacağı lüksler ya ondan dolayı inanılmaz özel hissediyorlar kendilerini. Programın sonunda ben gülmekten kopmuştum, insanlar nasıl bu kadar enayi olabiliyorlardı ya da zeka seviyeleri bunlarla eğlenmelerine izin verecek kadar düşük müydü?

Bir de gecesine milyon dolarlar verilip kalınan oteller var, onlar favorim. Eminim yemekler inanılmazdır, eee peki sonrasında o kadar para verdin diye sabaha kadar süitin dekorunu mu inceleyeceksin, koltuklarında mı zıplayacaksın hayır yani ne yapacaksın o süitten o paranın karşılığı olabilecek zevki almak için? Baya bildiğin fakirler(!) gibi gidip yatağına uyuyacaksın. Yatağın da harika olduğuna şüphem yok ama bir düşünün milyon dolarların karşılığı bu mu sizce?

Bazen zengin olmadığım için seviniyorum. Ya da aptal ve zengin olmadığım için. Yaşamayı bilmek önemli her şeyden önce. Ne orta gelirli insanlar var dünyayı dolaşıyorlar, normal bir bütçeyle inanılmaz deneyimler yaşıyorlar, yeni insanlar yeni yerler keşfediyorlar, değişik sporlar yapıyorlar. Zannediyorsunuz ki tüm zenginler bunu yapıyor. Emin olun amortismanlarına bağımlı o kadar zengin var ki yerinden kıpırdayamıyor. Çok para verdiler ya ondan çok zevk alması gerektiği için evini, teknesini terk edemiyor. En çok haz için parayı onlara harcadı çünkü ve zevk almak zorunda. Bir de kurduğu işin yani para makinesinin başından ayrılamayanlar var tabi. Zaten bir yerden sonra birçok şey anlamını da yitiriyor. Tatmin azalıyor ve hayaller köreliyor. Zenginin garajında yüzün üstünde lüks araba var. Yani artık onun için sıradan olmuş. Çünkü daha iyisi için hayali yok ve olabilecek lüksün üst sınırını görmüş. Her şeye bu kadar doymuş zenginin insan ilişkileri de zayıflıyor. Çünkü bir şekilde insanlar onu kullanmak istiyor. Kendi yaşam standardında olan kişi sayısı da epey az.

Elbette zengin olmanın çok iyi tarafları muhakkak vardır. Rahat bir yaşam, sağlığınıza harcayabileceğiniz bütçe, güzel arabalar, evler harikulade. Fakat bu hayatta her şeyin bir dengesi olması gerektiğine inanıyorum. Siz zor durumda olan insanları görmeyip onların yaşam standartlarıyla kendi yaşam standartlarınız arasına böylesine bir uçurum koyarsanız, evren de sizden tatmin duygunuzu alarak sizi cezalandırır. Öylesine uçuk servete sahip olan insanları o uçuk paralarla tatmin edecek, inanılmaz ve sizin benim bilmediğimiz bir eğlence anlayışı da daha türememiştir merak etmeyin. O yüzden evren onlara belki de bu bencilliklerinin bedelini paralarının karşılığını asla tam olarak alamamak ve her geçen gün tatmin duygularının erimesiyle ödetmektedir.

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret842797
Site Haritası