Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

6 Adımda İlişkinizi Canlandırın

UZUN DÖNEMLİ İLİŞKİYİ CANLANDIRMANIN YOLLARI

İlişkiler hep büyük bir heyecanla başlar. Her an onunla birlikte olmak istersiniz. Çünkü ikinizin de amacı birbirinizi keşfetmektir, tanımaktır. Aslında bizi asıl heyecanlandıran da çıktığımız bu keşif yolculuğudur, meraktır. Fakat zaman geçtikçe ilişkinizin heyecanının azalmaya başladığını hissedersiniz. Her iki taraf da bunu fark eder; ancak çoğu kişi bunu görmezden gelir.

İşte bu görmezden gelme faaliyeti belki de yapılacak en büyük hatadır. Daha doğrusu ilişkinizdeki herhangi bir hatayı görmezden gelmek yanlıştır. Sizin, dile dökmediğiniz zamanla bitecek sandığınız sorunlar, gün gelir kocaman bir canavar olarak hortlar ve karşınıza çıkar. Bu yüzden ilişkinizin heyecanında bir düşüş hissediyorsanız, bunu göz ardı etmeyin. Hemen bunun için tedbirler alın. İlişkinizde yapılacak birkaç küçük değişiklikle aslında aşkınızın hala taze olduğunu görebilirsiniz. Gelin neler yapabiliriz, inceleyelim. 6 adımda ilişkinizi canlı tutmanın yolları:

1- Birlikte Yaşama Kararını Almak İçin Acele Etmeyin: Çiftler birbirlerini tanıdıktan sonra birlikte yaşama fikri onlara çok sıcak gelir. Sevdiğiniz insanla uyanmak, onunla yemekler yapmak, birlikte film izlemek gibi aktiviteler size ne kadar cazip gelse de aynı evde yaşamaya başlayınca ummadığınız sorunlar baş gösteriverir. Ortak bir hayatın sorumluluğunu almak, partnerinizin hiç bilmediğiniz huylarıyla tanışmak ve özlem duygunuzu yitirmek durumunda kalabilirsiniz. Tüm bu aktiviteleri aynı evde yaşamadan da yapabilirsiniz. O yüzden acele etmeyin. İlişkinizin tanıma evresini mümkün olduğunca uzun tutun. Evlilik kararınızı da nitekim verirken acele etmeyin. 

İlişkinizin ilk zamanlarında yaşadığınız o heyecanlı döneme bir daha dönemeyeceğinizi unutmayın. Hatta yabancı bir uzman evli çiftlerin evliliklerindeki heyecanı kaybetmemek için ayrı yaşamaları gerektiğini bile savunmuştur. Tabi bu uç bir fikir olsa da, anlatılmak istenen esas nokta; birbirinizi bunaltmamanız ve ilişkinizi bir rutine sokmamanız gerektiğidir.

2- Haftanın Her Günü Birlikte Plan Yapmayın: Sevgilinizle birlikte olmak, gezip tozmak size ne kadar keyif verse de mutlaka bazı günleri kendinize, arkadaşlarınıza ve ailenize ayırın. Atalarımız boşuna dememiş ‘çok birliktelik tez ayrılık getirir’ diye. Birbiriyle sürekli dip dibe olan çiftlerin birbirlerine tahammül oranları düşük olur, sık sık tartışırlar. 

Tam aksine birbirini özleyen çiftler ise birlikte oldukları kısa zamanları en iyi şekilde değerlendirmek adına tartışmaları kısa tutarlar. Kısacası karşı tarafı bıktırmayın, kendinizi özletin, değeriniz anlaşılır.

3- Sosyal Hayatın Her Alanında Çift Olarak Bulunmayın: Çift olarak gideceğiniz elbette onlarca yer vardır. Ancak her ortama da sevgilinizle gitmeyin. Arkadaşlarınızla buluşacaksınız tek gidin. Sevgilinizden bağımsız bir sosyal hayatınız olsun. Mesela, ondan ayrı bir kursa ya da spor salonuna yazılın. Kısacası, sırf bir sevgiliniz var diye ona bağımlı olmayın ve bireyselliğinizi kaybetmeyin. Eğer sürekli çift olarak takılırsanız, bir süre sonra bu durum sizi sıkar. Bir bakmışsınız tüm planlarınız ona endeksli ve onsuz hiçbir şey yapamaz olmuşsunuz. Asla onun, sizin bireyselliğinizi elinizden almasına izin vermeyin. Bu durumu fark ettiğinizde ondan soğumanız kaçınılmaz olur.

4- Ayrı Tatil Planları Yapın: Nasıl birlikte tatil yapıyorsanız, arkadaşlarınız ya da ailenizle de tatil yapmak için zaman ayırın. Şuana kadar anlattığım tüm maddelerde özlem duygumuzu uyandırmaktı amacımız. Burada da öyle olacak. Ayrı tatiller, ayrı deneyimler yaşayın. Tatilden döndüğünüzde birbirinize anlatacak bir sürü hikayeniz olur. 

Hem de birbirinizi özlemiş olursunuz. Sürekli birlikte olan çiftlerin, her olayı birlikte deneyimledikleri için birbirlerine anlatacakları hikayeleri de olmaz. Zamanla paylaşımlarınız azalır ve birbirinizden soğuduğunuzu düşünürsünüz.

5- Özel Günleri Atlamayın: ‘Aman biz çok özel gün kutladık artık 10 yıl oldu’ gibi bir düşünceyle asla hareket etmeyin. Özel günleri en romantik haliyle yaşamak için çabalayın. Senede birkaç gün de olsa bu günlerin ilişkinize ne kadar renk kattığına inanamayacaksınız.

 6- Her Zaman Bakımlı ve Temiz Olun: ‘Beni beğenen beğendi, artık bakım yapmama gerek yok’ şeklinde düşünmeyin. Kadın da erkek de kendisine ilk günkü gibi özen göstermelidir. Temizliğine, giyimine, formuna dikkat etmelidir. Her şeyden önce bu kişinin kendine saygısıyla ilgilidir.

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret842797
Site Haritası