Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

5 1 Kariyer Tavsiyesi

EN BAŞARILI 5+1 KARİYER TAVSİYESİ!

kariyer tavsiyesi

Önemli ve başarılı insanların hayatından örnek alarak, onların zirveye ulaşmak için kullandığı yöntem ve stratejileri elde edebilirsiniz. Steve Jobs, Irvin Yalom, Oprah Winfrey, Warren Buffett ve Meryl Streep gibi isimlerin başarı hikayelerinden esinlenerek, ancak kendi tarzınızla, ihtiyacınız olan başarıya ulaşabilirsiniz.

Tarihin seyrini değiştirmiş olanların başarı sırrını çözmek için; biyografiler, makaleler, çalışmalar ve düzinelerce anketler yazılmıştır. Kendi alanlarında, kendi tarzları ile hepsi birer parlayan yıldız olmuştur.

Bu yıldızları başarıya ulaştıran en önemli 10 yöntemi sizler için topladık. İşte size başarılı insanların kariyer tavsiyeleri:


1. S.M.A.R.T. hedefler belirleyin.

Hedefleriniz SMART mı? 

1.1. Spesifik (Özel): ‘’ Kilo vermek istiyorum’’ genel bir ifadedir. Basit ifadeye karşılık olarak, ‘’Belirli bir diyet ve egzersiz ile iki haftada, Nisana kadar 3 kilo vermek istiyorum’’ belirli bir hedeftir. Belirli ve net bir hedefin, genellemeler ve isteklere göre gerçekleşme olasılığı daha yüksektir.

1.2. Measurable (Ölçülebilir): Hedefiniz yolunda ilerlerken kat ettiğiniz mesafe ölçülebilir ve değerlendirilebilir mi? Eğer ‘’ne kadar sürer?’’ veya ‘’ ne kadar zaman harcanmalıdır?’’ gibi sorulara cevap verebilirseniz, hedefinize ilerleme seyrinde, başarıya ne kadar uzak ya da yakın olduğunuzu bilirsiniz.

1.3. Attainable (Ulaşılabilir): En büyük sırlardan biri hedefin ulaşılabilir ve gerçekçi olmasıdır. Sadece önümüzdeki ay Bill Gates kadar para kazanmak istiyorsanız, bunun mümkün olmadığı açıktır. Kısacası, yeteneklerinize ve şu anki hayatınıza göre ulaşılabilir hedefleriniz olsun.

1.4. Realistic (Gerçekçi): Pek çok kişi konuları dışındaki hedefleri belirleme tuzağına düşmektedir. Otel müdürü olmak ölçülebilir ve ulaşılabilir bir hedeftir. Otelcilik ile ilgili olmasanız da bunu hedefleyebilirsiniz, fakat mesleki yeterlilik ve potansiyele sahip insanların başarılı olacağını unutmayın.

1.5. Timely (Zamanında): Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, zaman kısıtlamaları koymanız gerekir. Bu süreyi patronunuz, iş arkadaşınız veya bir başkası değil, sadece siz belirleyebilirsiniz. Hedefiniz yolunda zaman zaman sabır ve dayanıklılığınızı kaybederseniz, zaman belirteci sizi tetikleyecektir.

2. Acil karar alın.

Çok sayıda insanın harika, profesyonel ve etkileyici iş fikirleri var, ama hiçbir zaman uygulamadığı gibi asla uygulamayı düşünmez.  Yüksek bir IQ ve nükleer fizik doktoranız olabilir. Kendiniz ve etrafınızdaki insanlar için bir şeyler yapmak istiyorsanız, eylem olmadan asla hedefinize ulaşamazsınız.

Bir şey yapmak ve bunun gerçekten nasıl yapılacağını bilmek arasında kaotik fark vardır. Karar al ve gerçekleştir.

3. Sadece meşgul değil, üretken olmaya çalışın.

Meşgul olmak, aklın tembellik formu olabilir. İnsanlar kapasitesinin üzerinde işlerde çalışırken zorlanır. İşyerinde çoğu insan nefes almak ve sadece kendini önemli hissetmek için uğraşır.

Dünyanın en başarılı insanları, günün bir kısmını çalışmak için, diğer bir bölümünü kişisel ihtiyaçları için zamanı iyi organize ederek kullandı ve hayatta alanların ayrılması gerektiğini gösterdi. Özel hayatınız ve iş hayatınızı karıştırmayın. Çalışırken gerçekten çalışın ve dinlenirken de gerçekten dinlenin.

4. Mantıklı kararlar alın.

Sezgi ve duygularınızı takip ederken, mantık faktörünü her zaman hesaba katarak karar alın. Bundaki amaç, sadece duygularınızla aldığınız kararların yol açtığı hasarı önlemektir.

5. Mükemmeliyetçilik tuzağından kaçının.

Neredeyse ulaşılmaz hedefleri olan mükemmeliyetçilerden misiniz? Yüksek başarı hedefleriniz mi var? Aşırı mükemmeliyetçilik, eylemsizlik ve dengesizliğe yol açabilir. Gerçek dünyada başarıya ulaşmak için izlenecek yol; zamanı doğru kullanmak, profesyonel olmak ve her zaman kontrollü olmaktır.

6. Hayatınızın dengesini koruyun.

Denge içinde yaşam: Tüm başarılı insanlar bunu gizli bir kod gibi yerine getirmişlerdir. Kendini ailesine adamış veya zamanının çoğunu iş hayatı için harcayan insanların sadece kısmen başarılı olabileceğini unutmayın. Profesyonel başarı, ancak sistemlilik ve süreklilik ile sağlanır.

Kişisel yaşam, gerçek bir başarı için çeşitli faktörlerin fonksiyonudur. Profesyonel başarının, aslında başarılı bir yaşam anlamına geldiğini unutmayın.

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret835297
Site Haritası