Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

Yorgun Gözler İçin Krizantem(Kasımpatı) Çayı

YORGUN GÖZLER İÇİN KRİZANTEM (KASIMPATI) ÇAYI


Çoğu kadının derdidir yorgun gözler. Hatta kozmetik alışverişi yaparken en çok parayı göz kremlerine harcarız. İşte size doğal yoldan gözlerinizi rahatlatmanızı ve aydınlatmanızı sağlayacak bir yöntem: krizantem çayı. Krizantemin birçok faydasının yanında, hakkındaki en önemli gerçek; çiçeklerinden yapılmış çayın, yorgun gözleri rahatlatmasıdır. Bütün gün okuyup, yazıp, bilgisayara bakıp gözlerinizi fazlasıyla yorarsınız. Sonrasında hazırlayacağınız bu basit tarifle gözlerinizi dinlendirebilirsiniz, üstelik hemen sonuç alırsınız. 250 gr su içine batırılmış bir çift kasımpatı, çayın hazırlanması için yeterlidir.

Ancak bu, yeni bir şey değildir. Krizantem, göz bakımı ve sağlığına diğer birçok yararları için doğuda geleneksel tıpta binlerce yıl kullanılmıştır.

Tarihçe:

Kasımpatının (Ju Hua olarak da bilinir) ilk olarak M.Ö. 15. Yüzyıl gibi Çin’de çıktığına inanılır. Kasımpatı, M.S. 8. Yüzyıl civarında Japonya’da tanıtılıp, ulusal çiçek olarak kabul edilmiştir. Çiçek, diğer Doğu Asya ülkelerinde yabani olarak yetişir.

Açıklama:

Yabani krizantem, taç üzerinde papatya gibi çiçek kümeleri olan yapraklı, çok yıllık bir bitkidir.

Göz bakımı:

Krizantem göz bakımı için, uzun yıllar geleneksel Çin tıbbında kullanılmıştır. Çiçek; baş dönmesi, gözlerin önünde meydana gelen noktalar, gözde aşırı sulanma, bulanık görme, böbrek ve karaciğer fonksiyon dengesizliklerini düzeltmek için faydalıdır.

Diğer Faydaları:

Krizantem ayrıca, streptokok ve stafilokok bakterilerine karşı etkili antibiyotik özelliklere sahiptir ve bu bakterilerin vücutta meydana getirdiği enfeksiyona karşı yararlı bir çözümdür. Stafilokok deri enfeksiyonları, çıban, yara ve akne gibi diğer cilt problemlerinde neden olan bir bakteridir.

Ek avantajlar:

Düşük kan basıncını yükseltmeye yardımcı olur.

Baş ağrısı tedavisi için kullanılır.

Kulak çınlaması tedavisinde yardımcı olabilir.

Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde faydalıdır.

Uyanıklığı artırmaya yardımcı olduğuna inanılır.

Not: Bazı çeşitlerinin özellikle; sırt ve baş yaraları ile apse tedavisinde yararlı olduğuna inanılıyor. Ekili çeşitleri, genellikle dekoratif amaçla kullanılır.

Kasımpatı; bir çay olarak kullanmanın yanı sıra, aynı zamanda çeşitli müstahzarlara ilave edilir. Losyonlar ve kremler, kasımpatı içerir.

Gerçek çay, Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Aynı bitkiden, dört farklı hasat zamanında toplanıp, işlenir. En iyi sonuçlar için kurutulmuş çiçekler kullanın.

İlk kez papatya çayı denemek için; 250gr suya, sadece 1 ila 2 kurutulmuş çiçek ile başlayabilirsiniz. Çiçeklerin üzerine sıcak su dökün. Sonrasında demliğin kapağını kapatıp, 3 ila 5 dakika bekletin. Kurutulmuş çiçekler açılacaktır. Çay çiçeklerini, bir kez daha yeniden kullanabilirsiniz.

♦Kişilerin kasımpatıya alerjisi olabilir. Hamile bayanlar kasımpatı kullanmamalıdır. Çünkü rahmin kasılmasına, düşük yapma riskinin artmasına ve erken doğuma neden olabilir. Bitkisel ürünleri, tedavi amaçlı kullanmadan önce doktorunuza danışın.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret844935
Site Haritası