Arama Motoru
Google Arama

Site İçi Arama

Üyelik Girişi

Çocuğunuzun Başarılı Olması İçin Bunlardan Uzak Durun

ÇOCUĞUNUZUN BAŞARILI OLMASINI İSTİYORSANIZ BU 2 ŞEYDEN UZAK DURUN!


Anketlere göre annelerin yaptığı hatalar nelerdir?

Tabii ki çocuğunuzun başarılı ve iyi bir şekilde büyümesini istiyorsunuz. Fakat yanlış bir şey yaparsanız bunu sağlayamazsınız değil mi? Araştırmalar bize başarılı bir birey yetiştirmek için hangi davranışların doğru veya yanlış olduğunu anlamamızda yardımcı oluyor.

1. Ona Sık Sık ‘’Sen Çok Zeki Bir Çocuksun’’ Demek

Çocuğunuz okulda bir dereceye geldiğinde, ilk tepkinizin bu olması yanlış. Böyle bir tepki, onların çalışma isteğini azaltır, aynı zamanda sınavlara hazırlanma performansını düşürür. Psikoloji alanında konu üzerinde yapılan araştırmalara göre, ilkokul çağındaki çocuklara, sadece akıllı olduğunu söylemeliyiz. Yani çocuğunuza zeki olduğunu söylemek ve başarıya bu yolla ulaştığı mesajını vermek, çocuğunuzda şöyle bir algı yaratabilir; ‘Ben nasıl olsa zekiyim, çalışmasam da başarılı olurum.’

Ne yapmalı: Araştırmacılar, çocukların zorluklarla karşılaştığında başarılı olma şansını arttırmak ve hatta keyif almalarını sağlamak için ‘’Aferin, sen çok çalıştın’’ diyerek takdir etmenin uygun olduğunu söyler. Çocuğunuz bu başarıyı çalışarak elde ettiğinin bilincine varmalıdır.

2. Her İyi Not İçin Ödeme Yapmak

Para çalışmak için iyi bir teşvik midir? Aslında bizim her sabah erken kalkıp, işe gidip, çalışmamızın sebebidir. Fakat, para ve başarı bağlantısı, özellikle çocuklarda o kadar basit değildir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan ilginç bir çalışmada, para ödülü karşılığında okumak ve TV seyretmek arasında, çocukların tercihinin TV izlemeye daha yakın olduğu sonucu ortaya çıktı.

Ne yapmalı: Anketin ikinci ilginç sonucuna göre; para ödülü, çocukların iyi not almasında etkili olabilir, fakat alışkanlık haline gelmesine yol açabilir. Çocukların okudukları her kitabın daha iyi anlaşılması için, çalışmalarının sonuçlarıyla orantılı miktarda ödüllendirilmesi uygundur. Tabi sürekli çocuğunuzu para ve maddi ödül vaadiyle çalıştırmak onu yanlış bir algıya sürükler. Onun çalışmasının gerçek faydalarını kendisinin göreceğini ve sadece maddi ödüller için çalışılmayacağını anlaması gerekir.Sadece maddi amaçlar uğruna çalışan çocuğun başarısının uzun ömürlü olmayacağını bilmeniz gerekir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret835296
Site Haritası